Maktabe Tehran Logo

instagram  telegram aparat

 

 

حق نشر © ۱۳۹۱ - ۱۳۹۶ مکـتـب تــهران

b_0_250_16777215_00_images_کارگاه_ها_1397_متمرکز_دهم_-_بهار_97_دهم-_بهار-97.jpg

مکتب تهران دهمین دوره کارگاه‌ های متمرکز خود را در اردیبهشت سال جاری آغاز می‌کند. این کارگاه در تداوم کارگاههای پیشین، حول محور یک موضوع خاص برگزار خواهد شد. محور موضوعی کارگاه دهم اما، یک کلمه نخواهد بود. دهمین کارگاه‌ متمرکز مکتب تهران با موضوع «نسبت مدرنیته با افول هنر مدرن» برپا می‌شود. این که مدرنیته؛ که هنر مدرن را باعث شده، چگونه خود به آن پایان داده است، موضوع این کارگاه است. مکتب تهران طبق سنوات گذشته از هنرمندان و متفکرین عالی‌رتبه‌ی همه‌ی رشته‌های فرهنگی و هنری دعوت خواهد کرد که در این باره مسترکلاس‌هایی را برای هنرجویان و علاقمندان برگزار کنند؛ در زمینه‌های معماری، جامعه‌شناسی،‌ گرافیک، شعر، ادبیات، سینما، عکاسی، نقاشی، موسیقی و تئاتر. و در زمینه‌ی تئاتر نیز این بار تغییراتی بنیادین در روند برگزاری کارگاه صورت پذیرفته است.
در کارگاه دهم، بر خلاف ادوار گذشته، و با هدف ارتقای کیفیت اجراهای اختتامیه؛ فقط کارگردان‌هایی که دوره‌هایی را در مکتب تهران و با جلال تهرانی گذرانده‌اند، امکان حضور دارند. و این یعنی که در رشته‌ی کارگردانی کارگاهی برای تازه‌وارد‌ها طراحی نشده است. و تنها علاقمندان به بازیگری، درام‌نویسی، گرافیک و موسیقی امکان حضور در کارگاه‌های آموزشی را خواهند داشت که به ترتیب از اردیبهشت تا خرداد ماه شروع می شوند.
کارگاه دهم در زمینه‌ی تئاتر، یک شخص را نیز مداقه می‌کند. در این دوره، آثار پینتر، به عنوان آخرین و برجسته‌ترین نماینده‌ی شناخته شده‌ی درام‌نویسی مدرن، مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت و تعدادی از آثار او توسط کارگردانان حاضر در این کارگاه تمرین و اجرا خواهد شد. روال برگزاری این کارگاه، همانند گذشته خواهد بود. کارگردانان از میان کارگاه‌های بازیگری، بازیگران مورد توجه خود را انتخاب خواهند کرد، و آثار خود را که اکثراً از پینتر و بعضاً از یونسکو، بکت، ممت، شپارد و دیگر نویسندگان مدرن خواهد بود، با بازیگران برگزیده‌ی خود به صحنه خواهند برد.
در این دوره نیز، آن عده از هنرجویان گرافیک، که توسط کارگردانان به همکاری دعوت می‌شوند، برای آثار، پوستر و سایر اقلام تبلیغاتی را طراحی خواهند کرد و هنرجویان موسیقی نیز به همین منوال، موسیقی آثار را انتخاب یا تولید و اجرا خواهند کرد و ایشان نیز با آثارشان در اختتامیه حضور خواهند داشت. و در پایان این دوره، در شهریورماه سال 97، مجموعه‌ی آثار تمرین شده و قابل دفاع،‌ مسابقه‌ای خواهند داشت، که همانند دوره‌های قبلی، داوری این مسابقه، در همه‌ی رشته‌ها؛ توسط بازیگران، درام‌نویسان، کارگردانان، گرافیست‌ها و موسیقی‌دانان حاضر در کارگاه صورت می‌گیرد و برگزیدگان نهایی کسانی هستند که بیشترین رأی را از برآیند آراء شرکت‌کنندگان و مخاطبان خواهند گرفت.
کارگاههای متمرکز مکتب تهران بدون انتفاع مستقیم مالی برگزار می‌شود و هزینه‌های آن میان هنرجویان و بودجه‌ی فرهنگی مکتب تهران تقسیم می‌شود. و در این دوره نیز بخشی از جایزه‌ی برگزیدگان و هدیه‌ی اساتید از محل هزینه‌ی ثبت‌نام هنرجویان،‌ و بخشی دیگر از محل صندوق توسعه‌ی مکتب تهران تأمین خواهد شد. بنابراین حجم جوایز و هدایای این دوره به میزان مشارکت هنرجویان و علاقمندان و تراز مالی مکتب تهران وابسته خواهد بود.
علاقمندان به بازیگری، درام‌نویسی، گرافیک و موسیقی، جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با مکتب تهران تماس حاصل کنند.
(امکان پرداخت هزینه ثبت نام به صورت ماهیانه وجود دارد.)

نوع کارگاه: متمرکز
سال: 1397
b_0_250_16777215_00_images_کارگاه_ها_1396_آزاد_یازدهم_-_پاییز96_0115.jalal.azad.paeiz.96.jpg

نوع کارگاه: آزاد
سال: 1396
b_0_250_16777215_00_images_کارگاه_ها_1396_متمرکز_نهم_-_راهیابی_-_تابستان96_0106.rahyaabi.tabestan.96.jpg

در دنیای پیشرفته بخشی از بازه سنی نوجوانی صرف استعداد‌یابی و راهنمایی نوجوانان برای انتخاب حرفه آینده آن‌ها می‌شود.

همچنین هر فرد در جوامع مدرن علاوه بر شغل خود به یک تخصص فرهنگی هنری نیز سرگرم است، مانند نوازندگی یک ساز، جمع آوری اقلام کلکسیونی، نقاشی، آواز و ...

بنابراین دست کم برای نوجوانان، یک دوره‌ی منسجم عمومی زیر نظر اساتید مجرب لازم است تا هم خودشان و هم والدین و مربیان در طول چنین دوره‌ای بتوانند به علاقه، غریزه و قریحه آن‌ها برای زندگی بهتر و فرهیخته‌تر در جامعه پی‌ ببرند.

مکتب تهران در دوره نهم همایش‌های خود تصمیم گرفته است به چنین امر مهمی که به آینده فرزندانمان مربوط است به طور جدی و کارشناسانه بپردازد.

همایش نهم کارگاه‌های متمرکز مکتب تهران به مدت ۴۰ روز فرزندان شما را به  آزمون و خطا در پنج رشته اصلی فرهنگی هنری سرگرم می‌کند.

این تجربه‌ها علاوه بر سرگرم کردن نوجوانان در تابستان، این امکان را برای شما، ما و البته که خود نوجوانان فراهم می‌کند تا به علاقه آنها نسبت به هر یک از این رشته‌ها چه به عنوان شغل اصلی و چه به عنوان تخصص جانبی برای آینده خود پی ببریم؛ ضمن اینکه در صورت جدی گرفتن چنین روشی در مواجهه با آینده فرزندان، نسل‌های بعدی اگر صاحب تخصص ویژه‌ای در زمینه‌ی فرهنگ و هنر نشوند، دست‌کم مخاطبان ورزیده، فرهیخته و صاحب سلیقه‌ای در این رشته‌ها خواهند شد.

نوع کارگاه: متمرکز
سال: 1396
b_0_250_16777215_00_images_کارگاه_ها_1396_آزاد_دوازدهم_-_زمستان96_file.jpg

نوع کارگاه: آزاد
سال: 1396