Maktabe Tehran Logo

instagram  telegram aparat

 

 

حق نشر © ۱۳۹۱ - ۱۳۹۶ مکـتـب تــهران

  • سؤال‎های زیاد پرسیده شده . . .

مکتب‌تهران نام يک انتشارات رسمي کتاب و يك مؤسسه‌ي فرهنگي و هنري‌ست؛ اما مؤسسات اين مکتب؛ بعد از همه‌ي فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري ديگر اين گروه ثبت شده است. مکتب‌تهران در نتيجه‌ي همکاري افراد مختلف با تخصص‌هاي مختلف پديد آمده است. تئاتر اولين محصول مکتب‌تهران است. تئاتر، نظام نظام‌هاست؛ بنابراين توليد محصولات تئاتري باعث شده است که افراد مختلفي با تخصص‌هاي کارگرداني، نويسندگي، بازيگري، دراماتورژي، گرافيک، عکاسي، طراحي‌صحنه و لباس، معماري، طراحي‌نور، موسيقي، سينما (و پژوهش در همه‌ي اين رشته‌ها) دور هم جمع شوند. مکتب‌تهران تا به امروز در همه‌ي اين رشته‌ها توليداتي داشته است که در وب‌سايتِ آن، گزارش بخشي از اين توليدات وجود دارد. در مکتب‌تهران اهل فرهنگ با سلايق مختلف حضور دارند؛ ولي همه‌ي کارنامه‌ي افراد؛ با روش مکتب‌تهران مناسبت ندارد. بنابراين هرگاه نام مکتب‌تهران در پاي پروژه‌اي ذکر نشده باشد؛ آن پروژه تنها به عنوان سابقه‌ي کار افراد و يا فعاليت‌هاي شخصي آن‌ها حضور خواهد داشت. برگزاري همايش‌هاي متمرکز تئاتر مکتب تهران از ابتداي سال 90 آغاز شده است. از تابستان سال 90 اين همايش‌ها به صورت فصلي برگزار شده و از سال 91 برگزاري اين همايش‌ها به صورت ساليانه خواهد بود.

از ايده تا اجرا يعني كه در طول همايش، هر يك از هنرجويان كارگرداني با گروهي از هنرجويان بازيگري، نمايشنامه‌اي را براي پايان همايش كارگرداني و آماده‌ي اجرا مي‌كند. در حين اين پروسه، روش‌هاي كارگرداني و بازيگري، از ايده‌ي اوليه تا اجراي كامل، به شيوه‌هاي كارگاهي با هنرجويان در ميان گذاشته مي‌شود. هنرجويان گرافيك نيز براي اين آثار طراحي پوستر مي‌كنند و پوسترهاي‌شان در اختتاميه به نمايش گذاشته مي‌شود. همچنين نمايشنامه‌هاي نوشته شده در طول همايش، توسط نويسنده يا گروه‌هاي بازيگري، نمايشنامه‌خواني مي‌شود.

گراني يا ارزاني همواره در مقايسه قابل ارزيابي‌ست. در سال 90 مجموعه کارگاه‌هاي برگزار شده در مکتب تهران بر مبناي ساعتي 5000 تومان بود که هزينه‌هايي مانند اطلاع‌رساني،حق‌الزحمه‌ي اساتيد، هزينه‌ي مکان و اياب ذهاب و... را در بر مي‌گرفت. درسال 91 هزينه‌ي ثبت نام کارگاه‌ها بر مبناي ساعتي 7000 تومان بود. در اين راستا مکان‌هاي طرف قرارداد (که در آن دوره خانه‌ي هنرمندان بود) و اساتيد مدعو، همواره به اين کارگاه‌ها نگاهي غير انتفاعي داشته‌اند و با حداقل دستمزدها دربرگزاري اين همايش‌ها نهايت همکاري را کرده‌اند. در غير اين صورت اگر نظرلطف اساتيد به اين مجموعه نبود و تخفيف‌هاي ويژه‌ي اماكني مثل فرهنگسراي پايداري، بنياد رودكي و خانه‌ي‏‏‎هنرمندان و... وجود نداشت، اين کارگاه‌ها به ناچار مي‌بايست با قيمت واقعي خود، دست كم ساعتي 25000 تومان، برگزار مي‌شد. لازم به ذکر است که آموزشگاه‌هاي هنري و حتا دانشگاه‌هاي غير‎انتفاعي و آزاد براي نيمي از خدمات هر يک از بسته‌هاي آموزشی کارگاهي همايش مکتب ‎تهران، هزينه‌اي از 3 تا 5 برابر اين مبالغ را از هنرجويان مي‌گيرند. در ضمن قابل ذکر است که همواره برگزاري اين کارگاه‌ها براي مکتب تهران ريسک مالي بالايي دارد و در پايان هر همايش تا به امروز، نتيجه‌ي اين بده بستان‌هاي مالي تنها استفاده‌ي هنرجويان از اساتيد مجرب و امكانات اماكن فرهنگي و هنري بوده است. در عين حال همايش‌هاي مكتب تهران همواره از بخش‌هاي ديگر اين موسسه حمايت‌هاي مالي و كاري دريافت كرده‌اند. در حالي كه شرط تداوم اين همايش‌ها اين است كه به تدريج بتوانند خودگردان شوند و وابستگي مالي و كاريِ آن‌ها را به بخش‌هاي ديگر موسسه قطع شود. در سال 92 نیز هزینه‏ی ثبت نام کارگاه‏ها، مانند سال 91، برمبنای ساعتی 7000 تومان است و تغییری نکرده.

اگرچه هزينه‌هاي تعيين شده، حداقل هزينه‌ي ممکن هستند؛ چنان چه باز هم کسي امکان پرداخت هزينه‌ي مذکور را يک‌جا نداشته باشد مي‌تواند شهريه‌ي خود را تقسيط کند.

کساني که تمايل به تقسيط شهريه‌ي خود دارند با اين شماره 88801538 021 تماس مي‌گيرند و مسئله‌ي خود را با دبير همايش در ميان مي‌گذارند.

به همه ‏ی هنرجویانی که بسته‏ ی فراگیر سه ماهه را گذرانده ‏اند، گواهی پایان دوره اعطا خواهد شد.

در صورت وجود ظرفيت فرهنگي لازم در اين همايش، هنرجويان آثار يكديگر را داوري خواهند كرد. براي اطلاح بيشتر از اين گونه داوري مي توانيد به سايت مسابقه ي نمايشنامه نويسي sendyourplay.com مراجعه بفرماييد. مكتب تهران در حد بضاعت خود جوايزي ترجيحاً فرهنگي براي هنرجويان پوياتر در نظر خواهد گرفت

مجموعه ‏ی مکتب تهران سالنی برای این منظور در اختیار ندارد؛ ولی آثار برگزیده از دید مکتب تهران، در رپرتوآر سالانه‏ی این مجموعه، چند اجرا خواهند داشت.

همه‌ي اساتيدي که اسامي‌شان در پوستر، جدول عناوين و جدول برنامه‌ي همايش قيد شده است؛ براي برگزاري کارگاه يا کارگاه‌هاي‌شان، در روزهاي مقرر، با آن‌ها هماهنگي‌هاي لازم انجام شده است. در صورت بروز اتفاقات غير قابل پيش‌بيني در برنامه‌هاي اساتيد؛ تغيير روز کارگاه‌ها يا تغيير استاد مربوطه غير قابل اجتناب است. به عبارت ديگر نام هيچ استادي محض جلب توجه هنرجويان قيد نشده است.

در صورت انتخاب بسته‏ی آموزشی فراگیر، هنرجویان ملزم به گذراندن کارگاه‏های پیوسته به همراه کارگاه‏های فراگیر هستند؛ ولی شرکت در کارگاه‏های متمرکز اختیاری‏ست.
علاقه‏ مندانی که امکان یا تمایل به انتخاب بسته‏ی فراگیر سه ماهِ را ندارند، می‏توانند هر یک از کارگاه‏‏های پیوسته و متمرکز را به اختیار انتخاب کنند.

اين يكي از روش‌هاي اجرايي‌ست كه براي به حداقل‌ رساندن هزينه‌ي ثبت‌نام طراحي شده. از طرفي با توجه به نحوه‌ي برنامه‌ريزي همايش از سال 91 و رويکرد اجرايي آن، براي اين که امکان برگزاري اختتاميه در نهايت وجود داشته باشد بايد تعداد مشخص و مناسبي در هر يک از بخش‌ها ثبت نام کرده باشند تا بتوان آن‌ها را گروه‌بندي کرد. در غير اين صورت اگر تعداد متقاضيان بخش بازيگري متناسب با بخش کارگرداني نباشد امکان گروه‌بندي و در نهايت اجرا وجود نخواهد داشت.