mt-logo.jpg

حق نشر © 1391 مکتب تهران

راسم رونمایی از پوستر نخستین دوره جایزه ادبی چهل برگزار شد.

مازیار تهرانی، طراح پوستر، یوریک کریم‌مسیحی، عکاس، طراح و نویسنده و محمد حسینی، نماینده هیات داوران در این رویداد حضور داشتند.photo 2016 04 16 20 11 39

اولویت نخست؛ جذابیت بصری


طراح پوستر جایزه ادبی چهل، در مراسم رونمایی از اثر خود با اشاره به تفاوت میان طراحی پوستر برای سینما یا تئاتر با رویدادهای ادبی، گفت: طراحی پوستر برای چنین رویدادهایی مشکل‌تر است چرا که ادبیات مبحث کلان‌تری را در برمی‌گیرد و داده‌های کمتری در اختیار طراح قرار دارد.

مازیار تهرانی، اولویت اصلی خود را در طراحی پوستر جایزه ادبی چهل، جذابیت بصری دانست و افزود: انتخاب رنگ‌ها و نحوه طراحی این اثر از قواعد کلاسیک زیبایی پیروی می‌کنند.

کریم‌مسیحی، عکاس، طراح و نویسنده نیز مهمان این مراسم بود.

وی با اشاره به علاقه شخصی خود به کارهای ساده و کم‌عنصر گفت: پوستر جایزه ادبی چهل در عین سادگی از جذابیت برخوردار است و تضاد بین رنگ‌های قرمز و آبی آسمانی نظر بیننده را به خود جلب می‌کند.

به گفته وی شیوه طراحی هرم‌گونه این اثر و سایه‌هایی که در آن کار شده از جاذبه بصری لازم برخوردار است.

این هنرمند و نویسنده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاثیرات دوگانه جوایز ادبی، بیان کرد: این گونه جوایز از یک سو روی برگزیدگان خود تاثیر می‌گذارد که ممکن است خنثی یا مثبت باشد؛ به این معنا که برخی از نویسندگان پس از دریافت جایزه ادبی دیگر اثر قابل توجه دیگری ارایه نمی‌کنند اما در مورد برخی دیگر دریافت این جایزه، روند فعالیت‌های آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

کریم‌مسیحی گفت: از سوی دیگر تاثیر جوایز ادبی ایجاد انگیزه برای خواندن آثار در مخاطبان است چرا که برگزاری چنین رویدادهایی حرکتی فرهنگی است که می‌تواند موجی برای دیده شدن آثار ادبی ایجاد کند.

وی آفت احتمالی جوایز ادبی را دخالت دادن روابط شخصی در انتخاب اثر دانست و افزود: جلوگیری از چنین آفتی در توان برگزارکنندگان این رویدادها نیست چرا که آن‌ها نمی‌توانند در رای داوران تاثیر بگذارند و خود داور است که باید بدون حب و بغض آثار را ارزش‌گذاری کند.

جشنواره‌ای برای بررسی کارنامه نویسندگان جوان


محمد حسینی، عضو هیات‌داوران جایزه ادبی چهل، هدف این رویداد را انتخاب امیدهای ادبی آینده کشور اعلام کرد و گفت: در نخستین دوره جایزه ادبی چهل، کارنامه نویسندگانی که سن آنها در فاصله 35 تا 40 سالگی قرار دارد و حداقل سه اثر در زمینه ادبیات بزرگسالان به چاپ رسانده‌اند، بررسی شده است.

وی افزود: هیات‌داوران از میان بیش از 100 نویسنده‌ای که چنین ویژگی‌هایی را دارا بودند، 18 نفر را برای داوری نهایی انتخاب کرد.

حسینی با اشاره به اینکه افراد معمولا تا آغاز 40 سالگی به پختگی رسیده‌اند و کارنامه مشخصی از خود ارائه کرده‌اند، گفت: به این ترتیب می‌توان انتظار داشت جایزه ادبی چهل بتواند در هر دوره کسانی را که دارای کارنامه‌ای رو به رشد هستند و می‌توانند در آینده ادبیات کشور جایگاه ویژه‌ای را نصیب خود کنند، برگزیند.

عضو هیات‌داوران جایزه ادبی چهل، برگزاری این رویداد را اتفاق مثبتی در ادبیات کشور دانست و افزود: در تاریخ نقد ادبی ایران معمولا نویسندگان نسل‌های پیشین، نسل جدید پس از خود را مورد توجه قرار نداده یا اگر در مورد آن‌ها نوشته‌اند از منظر منفی و رد آن‌ها بوده است؛ در مقابل، جوان‌ترها به بزرگان ادبیات بسیار پرداخته‌اند و در بیشتر موارد نیز همراه با نوعی مرعوب‌شدگی بوده است.

وی ادامه داد: شکل‌گیری و رواج جوایز ادبی در کشور تا حدودی این روند را تغییر داد و نسل‌های قدیمی‌تر را بر آن داشت که آثار جوانان را مطالعه و در مواردی تایید کنند اما هیچ یک از جوایز پیشین تا این حد مشخص از بزرگان ادبیات نخواسته بود که به بررسی و ارزش‌گذاری کارنامه نویسندگان جوان بپردازند.

به گزارش ایسنا، سمیرا سپهرنیا، دبیر اجرایی نخستین جایزه ادبی چهل است و علی خدایی سمت مشاور معتمد این رویداد را برعهده دارد. او بلقیس سلیمانی، ناهید طباطبایی، فرشته احمدی، محمدحسن شهسواری و محمد حسینی را به عنوان همکار خود در هیات‌امنای داوری این جایزه برگزیده است. این شش نفر بیش از 20 نویسنده و منتقد مطرح کشور را به عنوان هیات‌داوران انتخاب کرده‌اند و به همراه آن‌ها کار داوری این رویداد را بر عهده دارند.

مراسم رونمایی از پوستر نخستین «جایزه‌ ادبی چِهل» روز شنبه 28 فروردین ماه 1395 در مکتب تهران با حضور یوریک کریم مسیحی برگزار می‌شود.maktabetehran yurik

به گزارش ایلنا؛ مراسم رونمایی از پوستر نخستین «جایزه‌ ادبی چِهل» روز شنبه 28 فروردین ماه 1395 در مکتب تهران برگزار می‌شود. این پوستر را مازیار تهرانی طراحی کرده است.

مکتب معاصر تهران بناست هرساله جایزه ادبی چهل را برگزار و امیدهای ادبیات داستانی ایران را معرفی کند. این جایزه آثار داستان نویسان 35 تا 40 سالی را که حداقل سه کتاب منتشر کرده‌اند داوری می‌کند.

سمیرا سپهرنیا دبیر اجرایی این دوره از جایزه را برعهده دارد و علی خدایی مشاور معتمد نخستین دوره جایزه ادبی چهل است.

مراسم رونمایی پوستر جایزه ادبی «چهل» با حضور جلال تهرانی مدیر موسسه فرهنگی هنری «مکتب تهران» و همچنین بلقیس سلیمانی، ناهید طباطبایی، فرشته احمدی، محمدحسن شهسواری و محمد حسینی در روز شنبه 28 فروردین ماه ساعت 11 در موسسه مکتب تهران واقع در کریم خان، آبان جنوبى، کوچه کیوان، شماره ۸ برگزار می‌شود.

فهرست اسامی نویسندگانی که قرار است آثارشان در اولین دوره جایزه ادبی چهل مورد بررسی قرار بگیرد، توسط مکتب تهران منتشر شد.IMG 20160315 223948

فهرست اسامی نویسندگانی که قرار است آثارشان در اولین دوره جایزه ادبی چهل مورد بررسی قرار بگیرد، منتشر شد.

مکتب معاصر تهران بناست هرساله جایزه ادبی چهل را برگزار کند و بر این اساس امیدهای ادبیات داستانی ایران را معرفی کند. این جایزه آثار داستان‌نویسان ۳۵ تا ۴۰ سالی را که حداقل سه کتاب منتشر کرده‌اند داوری می‌کند. هیئت اجرایی نخستین دوره جایزه ادبی چهل پس از بررسی‌هایی که انجام داده است نویسندگانی را که متولد سال‌های ۵۴ تا ۵۹ بوده‌اند و با معیارهای جشنواره همخوانی داشته‌اند، رصد کرده و برای داوری به داوران این دوره از جایزه معرفی خواهد کرد.

در نخستین دوره از جایزه ادبی چهل، آرش آذرپناه، پیمان اسماعیلی، حامد اسماعیلیون، علی چنگیزی، حامد حبیبی، مریم حسینیان، فرزام شیرزادی، محمد طلوعی، اولدوز طوفانی، منصور علیمرادی، مرتضی کربلایی‌لو، شاهرخ گیوا، جواد ماه‌زاده، شیوا مقانلو، بهاءالدین مرشدی، مهدی یزدانی‌خرم، فرشته نوبخت و شهریار وقفی‌پور در فهرست مورد نظر حضور دارند.

این فهرست نهایی نیست، بنابرین دبیرخانه این جایزه از نویسندگان یا ناشرین درخواست می‌کند که نام نویسندگان بین ۳۵ تا ۴۰ سالی که در این فهرست حضور ندارند و شرایط حضور در جایزه را دارند تا ۱۰ فروردین ۹۵ به دبیرخانه این جایزه معرفی کنند.

از میان فهرست داستان‌نویسان منتشر شده، بهاءالدین مرشدی به دلیل همکاری با جایزه ادبی چهل از گردونه داوری خارج شده است.

سمیرا سپهرنیا دبیر اجرایی این دوره از جایزه را بر عهده دارد و علی خدایی مشاور معتمد نخستین دوره جایزه ادبی چهل است. بلقیس سلیمانی، ناهید طباطبایی، فرشته احمدی، محمدحسن شهسواری و محمد حسینی نیز هیئت امنای داوری این جایزه را بر عهده دارند.

دبیرخانه‌ این جایزه، مستقر در محل مکتب تهران به آدرس تهران، خیابان کریم‌خان زند، خیابان آبان جنوبی، کوچه‌ کیوان، پلاک هشت واقع شده است. اساسنامه و فراخوان جایزه چهل در سایت maktabetehran.com برای عموم قابل دسترسی است.

booksنخستین جایزه ادبی چهل توسط موسسه مکتب معاصر تهران و با هدف معرفی امیدهای ادبیات داستانی ایران برگزار می‌شود.

نخستین جایزه ادبی چهل، با هدف ایجاد شور و شوق و تعامل مثبت میان نویسندگان و صاحب‌نظران نسل‌های مختلف ادبیات داستانی ایران، فارغ از ارزشگذاری‌های صنفی به صورت سالانه برگزار می‌شود و قرار است به معرفی امیدهای قصه‌نویسی ایران با بهره‌مندی از تجربه و دانش نسل‌های پیشین ادبیات داستانی بپردازد.

در این مسابقه در هر دوره، از میان نویسندگان جوان؛ پنج نفر از امیدهای آینده ادبیات داستانی ایران؛ توسط نسل‌های باتجربه‌تر؛ شناسایی و بدون الویت معرفی می‌شوند و در پایان هر دوره؛ مکتب تهران طی مراسمی از برگزیدگان تقدیر می‌کند.

بر اساس اساسنامه این جایزه نویسندگان سی‌وپنج تا چهل ساله ایران؛ که حداقل سه کتاب چاپ‌شده داشته باشند، به واسطه‌ی کارنامه‌ رسمی و قانونی خود در این رقابت شرکت داده می‌شوند.

هیئت اجرایی جایزه؛ طی بررسی همه آثار موجود، فهرست تمام حائزین شرایط را حداکثر یک ماه پیش از اعلام رأی داوران منتشر می‌کند. در صورتی که نویسنده‌ای از قلم افتاده باشد، حداکثر یک هفته بعد از انتشار این فهرست، خود یا ناشرش می‌توانند نام ایشان را به این فهرست بیفزایند تا در معرض توجه داوران قرار گیرد.

همه‌ نویسندگان صاحب‌نام بالای چهل سال می‌توانند در هیئت داوری این جایزه قرار بگیرند. این افراد توسط هیئت امنای داوری، که اسامی‌شان در زمستان هر سال اعلام می‌شود، به حضور در فهرست داوران این مسابقه دعوت می‌شوند. در پایان هر دوره ضمن اعلام فهرست برگزیدگان توسط هیئت امنای داوری؛ پنج نفر برگزیده‌ی هر دوره طی مراسمی مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

سمیرا سپهرنیا دبیر اجرایی این دوره را بر عهده دارد و علی خدایی مشاور معتمد نخستین دوره جایزه ادبی چهل است. در این دوره خانم‌ها بلقیس سلیمانی، ناهید طباطبایی، فرشته احمدی و آقایان محمدحسن شهسواری و محمد حسینی؛ توسط جناب علی خدایی به عنوان هیئت امنای داوری دعوت به همکاری شده‌اند.

این هیئت مسئولیت دعوت از سایر داوران حائز شرایط را جهت حضور در فهرست داوران به عهده دارد.

دبیرخانه‌ این جایزه، مستقر در محل موسسه مکتب تهران واقع شده است.