نمایش «دالیز» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی نوری، از هنرجویان نسل دوم مکتب‌تهران و با بازی و همراهی گروهی دیگر از هنرجویان نسل دوم در سالن مکتب‌تهران روی صحنه رفته است.

 
کار تازه‌ی هنرجویان مکتب‌تهران به صحنه آمده است. جمعی از فارغ‌التحصیلان و هنرجویان مکتب‌تهران با این نمایش همکاری دارند:
نویسنده و کارگردان: مرتضی نوری
بازیگران: حسن برجکی، سینا طباطبایی
طراح نور و صحنه: سینا طباطبایی
ساخت موسیقی: آرمان روستا
طراح گرافیک: پوریا احمدیان.
دالیز از سوم بهمن ماه هر شب ساعت نوزده و چهل‌وپنج اجرا می‌شود. بلیط از طریق سایت تیوال و به‌صورت حضوری از مکتب‌تهران قابل تهیه است.

 
سالن مکتب‌تهران، فضایی برای اجراهای پژوهشی آموزشی هنرجویان نسل‌های مختلف مکتب‌تهران است. ضمنا این روزها، از طریق سایت و صفحات مکتب‌تهران در فضای مجازی، فراخوان اجرای عمومی آثارِ منطبق با ایده‌های پژوهشی مجموعه، برای سال نودونه منتشر شده است.
instagram.com/maktabetehran
09912785028

اثر برگزیده­‌ی فراخوان طراحی پوستر تئاترمشخص شد.

بعد از طی مراحل اعلام ­شده در دو گزارش پیشینِ این فراخوان، هیئت داوران مسابقه‌­ی طراحی پوستر تئاتر، پوستر طراحی­ شده توسط «فرشته عابدی» را به‌­عنوان اثر منتخب این مسابقه اعلام کرد. این اثر پوستر رسمی نمایش «دزدان شماره‌ی چهل‌وسه» به­ کارگردانی شاهین صادقیان است و به­ زودی در مراسمی ویژه از آن رونمایی خواهد شد.

هیئت داوران این مسابقه گروهی از طراحان برجسته­‌ی پوستر ایران بوده‌­اند. گروهی شامل آقایان قباد شیوا، مازیار تهرانی و مجید کاشانی.

در مرحله‌ی نخست این فراخوان، آثار ده طراح از بین نودوهشت طراحی که برای این مسابقه، نمونه‌­کارارسال کرده بودند انتخاب شدند. این ده برگزیده پس از دریافت پیش‌پرداخت، در مرحله‌ی دوم، طرح‌های پیشنهادی خود برای پوستر این تئاتر را به دبیرخانه‌­ی فراخوان ارسال کردند. نام و محل سکونت طراحان برگزیده به این قرار بود:

ادامه‌ی مطلب...

مکتب تهران برای برنامه‌ریزی اجراهای سالن خود در سال نودونه، علاوه بر شرط بر خورداری آثار از وجوه پژوهشی، به امکان حضور و تجربه‌ی جوان‌ترها بر صحنه اهمیت داده است. همچنین در نظر دارد برای کارگردانان جوان، در حین اجرا و تمرین، در طول سال نودونه، کارگاه‌های نظری برگزار کند.
بنابراین گروه‌هایی که برای اجرا در سال نودونه پذیرفته می‌شوند، ضمن تمرین و اجرای آثار خود، در تعامل با سایر گروه‌ها و مربیان مکتب‌تهران در جریانی آموزشی نیز قرار خواهند گرفت.
.
آموزشی و پژوهشی بودن سالن مکتب‌تهران، و منحصر بودن آن به اجراهای هنرجویی و تجربی تا به امروز، باعث شده که این سالن، هویت خود را از کیفیت و بینش تئاتری حاکم بر اجراها بگیرد. اجراهای سال نودونه نیز در مسیر چنین هویتی انتخاب خواهند شد.
.
عموم علاقمندان با در نظر گرفتن شروط زیر میتواند درخواست اجرای خود را تا تاریخ سی بهمن ماه به آدرس ایمیل
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
ارسال کنند:
(لطفا موارد زیر را با دقت و به‌صورت کامل مطالعه کنید)
◾یک: با توجه به پیش شرط حضور جوان‌ترها، سن کارگردان یا حداقل نیمی از عوامل اصلی باید کم‌تر از بیست‌ویک سال باشد.
◾دو: سالن مکتب‌تهران همزمان برای آموزش و اجرا مورد استفاده است. پروژه‌ی شما می‌بایست حداکثر ظرف پانزده دقیقه آماده‌ی اجرا شود و سالن حداکثر ظرف پانزده دقیقه بعد از اجرا به گروه بعدی تحویل داده شود.
◾سه: مکتب‌تهران فضایی برای نگهداری دکور ندارد. تئاتر شما لازم است که با حداقل دکور و تجهیزات و با تکیه بر توانایی بازیگران به نتیجه برسد.
◾ چهار: سالن مکتب‌تهران دارای سی صندلی، و صحنه‌ای به عمق هشت متر و عرض چهار متر است. اجرای شما باید با این ابعاد مناسبت داشته باشد.
◾پنج: گروه‌های متقاضی می‌توانند آثار تمرین شده و آماده‌ی خود را نیز جهت ارزیابی به سالن ارائه کنند.
◾شش: فیلم تئاتر پذیرفته نمی‌شود و همه‌ی متقاضیان در جدول بازبینی قرار می‌گیرند.
◾هفت: بازبینی تکنیکی اولیه برای قرار گرفتن اثر شما در جدول برنامه‌ی سال نودونه، از نیمه اسفند ماه انجام خواهد شد.
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید:
09912785028

«همه‌ی آن سال‌های بی‌خاطره»، ناداستانِ تازه‌ی علیرضا مشایخی، موزیسین و متفکر معاصر، با مقدمه‌ای از جلال ستاری در انتشارات مکتب‌تهران

علیرضا مشایخی، موسیقیدان و متفکر متولد سال هزار و سیصد و هجده در تهران است. او تحصیلات آکادمیک موسیقی را در دهه‌ی چهل شمسی در وین به اتمام رسانیده. بیش از شصت سال است که آثار او در داخل و خارج ایران اجرا می‌شود. همه‌ی این سال‌ها او به پژوهش، آهنگسازی، تدریس و فعالیت هنری اشتغال داشته.
مشایخی در این کتاب، نگاه ویژه‌اش به فلسفه، هنر و ادبیات را بر زمینه‌ی همزیستی‌اش با جریا‌ن‌های ادبی معاصر در قالب جستاری بلند با نثری شیوا بیان کرده است‌. پیشتر کتاب «فردا بدون من» از او با همین قالب ادبی در انتشارات مکتب‌تهران منتشر شده است.


ناداستانِ دیگری از علیرضا مشایخی با نام «فردا بدون من»، و همین‌طور مجموعه‌آثار موسیقیایی او در فروشگاه بوفه‌کتاب مکتب‌تهران دردسترس علاقمندان قرار دارد.

 

مکتب‌تهران درحال‌حاضر نام یک انتشارات رسمی کتاب و یک مؤسسه‌ی فرهنگی هنری‌ست؛ اما مؤسسات این مجموعه؛ بعد از همه‌ی فعالیت‌های فرهنگی و هنری دیگر این گروه ثبت شده است. مکتب‌تهران در نتیجه‌ی همکاری افراد مختلف با تخصص‌های مختلف پدید آمده است.